Alergia – objawy i leczenie. Jak przygotować się do wizyty u alergologa?

Alergia może mieć różne przyczyny i powodować szereg różnych objawów, od uciążliwego kataru lub kaszlu, po wysypkę i problemy trawienne. Ignorowanie tych symptomów może być niebezpieczne, ponieważ z czasem mogą się nasilać i prowadzić do powikłań. Kiedy wskazana jest konsultacja z alergologiem? Jak przygotować się do wizyty?

Najczęstsze objawy alergii – kiedy do alergologa?

Kiedy borykamy się z długotrwałym kaszlem lub problemami trawiennymi, alergolog bardzo często nie jest pierwszym lekarzem, do którego się zgłaszamy. Rzeczywiście, w przypadku nieoczywistych objawów, najlepiej udać się w pierwszej kolejności do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania i podpowie, do kogo się udać w następnej kolejności. Jednak niektóre objawy są na tyle charakterystyczne, że wskazują na konieczność konsultacji z alergologiem.

Lekarz jest w stanie pomóc zarówno przy alergii wziewnej, jak i kontaktowej czy pokarmowej, dlatego warto wiedzieć, jakie są najczęstsze symptomy uczulenia. Należą do nich:

  • długotrwały suchy kaszel
  • duszność i trudności w oddychaniu
  • swędzenie lub zaczerwienienie oczu, łzawienie
  • problemy trawienne: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki
  • problemy skórne: wysypka, pokrzywka, wyprysk, suchość skóry, świąd
  • katar sienny (wodnisty, połączony z częstym kichaniem i dyskomfortem w nosie)

Do alergologa należy zgłosić się szczególnie wtedy, gdy powyższe objawy występują w określonych okolicznościach, na przykład o konkretnej porze roku lub jedynie podczas przebywania w jakimś miejscu.

Jak alergologia może pomóc w walce z objawami alergii?

Na jaką pomoc można liczyć, zgłaszając się do alergologa? Taki lekarz w pierwszej kolejności będzie starał się znaleźć przyczynę problemu, co nie zawsze jest łatwe. Oprócz dokładnego wywiadu pomocne w tym są testy alergiczne skórne oraz z krwi, które dopasowuje się do objawów, można wykonywać je u dzieci oraz u dorosłych. Testy dają wiedzę, dzięki której pacjent wraz z alergologiem mogą ustalić dalszy plan działania, którego celem jest leczenie lub zapanowanie nad objawami.

Obecnie alergologia umożliwia również nowoczesne sposoby odczulania. Odczulanie jest procesem długotrwałym i wymagającym wytrwałości, jednak bardzo często przynosi satysfakcjonujące efekty, zapobiega też przykrym konsekwencjom nieleczonej alergii, na przykład w postaci astmy.

Jak przygotować się do wizyty u alergologa?

Siła alergologii tkwi w możliwości rozpoznania przyczyny przykrych objawów, ale też w szansach na leczenie lub przynajmniej poprawę komfortu życia. Aby alergolog mógł skutecznie pomóc, niezbędna jest współpraca z pacjentem. Przed zgłoszeniem się na wizytę warto dokładnie się do niej przygotować, zapisując sobie okoliczności występowania objawów. Dobrze jest też zapytać członków rodziny, czy również mieli podobne symptomy.

Szukając dobrego, godnego zaufania alergologa, warto zwrócić uwagę na warszawską klinikę Otolaryngolodzy24 - otolaryngolodzy24.pl/usluga/alergologia. Pracują tam doświadczeni specjaliści z różnych dziedzin, którzy po dokładnych badaniach fachowo zdiagnozują i pomogą wrócić do zdrowia.