Wiele osób z problemami związanymi z dziąsłami zgłasza się do stomatologa. Pacjenci często uważają, że wiedza dentysty wystarczy, by wyleczyć każdą chorobę zębów i dziąseł. Jednak w przypadku podejrzenia paradontozy lub niektórych chorób jamy ustnej, lepiej skonsultować się z lekarzem periodontologiem. Kim jest periodontolog, kiedy się do niego zgłosić i jak wybrać odpowiedniego lekarza? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym zajmuje się periodontolog?
Stomatolog periodontolog to lekarz specjalizujący się w chorobach błony śluzowej i przyzębia, a więc m.in. dziąseł. Specjalista ten zajmuje się leczeniem paradontozy oraz schorzeń błony śluzowej jamy ustnej i innych elementów przyzębia. Przyzębie to aparat zawieszeniowy zęba, czyli struktury utrzymujące ząb w zębodole: kości, cement korzeniowy, więzadła ozębnej, dziąsła. Periodontolog może przeprowadzać zabiegi higieniczne, takie jak skaling, piaskowanie, lakierowanie, fluoryzacja, a także kiretaż, czyli oczyszczanie korzeni zębowych. Doradza także pacjentom, jakiej pasty używać przy konkretnych dolegliwościach oraz jak właściwie czyścić zęby. W ramach periodontologii i periochirurgii wykonuje się także plastykę dziąseł, gingiwektomię, podcięcie wędzidełek czy pokrycie recesji dziąsłowych.
Jak wygląda wizyta u periodontologa?
Dobry stomatolog periodontolog nie tylko przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, ale również zleca odpowiednie badania i dokładnie bada tkanki twarde oraz miękkie przyzębia. Często używa specjalistycznego sprzętu, takiego jak lupa czy mikroskop zabiegowy, a także zleca wykonanie zdjęcia radiologicznego. Lekarz periodontolog może wykluczyć stan zapalny poprzez badanie żywotności miazgi i jest w stanie określić głębokość kieszonek dziąsłowych. Ponadto może stwierdzić konieczność leczenia zachowawczego zęba (np. poprawy wypełnienia) lub leczenia paradontozy czy nadwrażliwości zębów na skutek odsłoniętych kanalików zębinowych. W przypadku leczenia paradontozy konieczne mogą być badania laboratoryjne w celu określenia, czy i jakie bakterie zainfekowały przyzębie, a także wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii. W zaawansowanych stadiach może pojawić się konieczność chirurgicznej odbudowy kości czy dziąseł pacjenta. W ramach opieki periodontologicznej wykonuje się zabiegi plastyki dziąseł, a także pokrycia recesji dziąsłowych przez przeszczep tkanek z podniebienia.
Najlepszy periodontolog – po czym go poznać?
Wybór każdego lekarza powinien być zawsze skrupulatny. Jak wybrać dobrego periodontologa? Zacznij od wyboru godnej zaufania placówki. Profesjonalne wykonanie zabiegu gwarantuje periodontolog z Dental Fraternity w Warszawie. W tej klinice pracują doświadczeni lekarze i specjaliści, którzy mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt. Na etapie wybierania konkretnego lekarza możesz zasugerować się opiniami innych pacjentów lub personelu.
Kiedy warto zgłosić się do stomatologa periodontologa?
Do periodontologa można się zgłosić z takimi dolegliwościami, jak: ból i krwawienie dziąseł, wysięk, nieprzyjemny zapach z ust, ruchomość zębów, odsłonięte szyjki zębów czy nadwrażliwość na temperaturę. Periodontolog pomoże także z przebarwieniami zębów, kamieniem lub osadem, a także doradzi w przypadku zmian błony śluzowej jamy ustnej – warg, policzków lub języka. Lekarz periodontolog może także wykluczyć zakażenie jamy ustnej po skierowaniu pacjenta przez lekarza POZ lub stomatologa. Częstymi pacjentkami periodontologów są kobiety w ciąży, u których zmiany hormonalne mogą powodować problemy z dziąsłami i śluzówką jamy ustnej. Periodontolog pomoże także wtedy, gdy w jamie ustnej pojawiły się narośle lub zgrubienia.