Co należy wiedzieć, wypożyczając auto?

Jeśli jesteś chwilowo pozbawiony własnego samochodu lub też przybyłeś do danego miasta służbowo albo turystycznie, skorzystanie z wypożyczalni samochodów będzie dobrą opcją. Jest kilka rzeczy, które powinieneś sprawdzić, zanim skorzystasz z usług wypożyczalni. O tym, co na pewno musisz wiedzieć, wynajmując auto, przeczytasz poniżej.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypożyczenia auta?

Aby wypożyczyć samochód w Warszawie i wszystkich innych miastach, niezbędne będzie posiadanie dokumentów. Każda firma ma trochę inne wymagania, jednak zazwyczaj wypożyczalnia aut już na stronie podaje warunki usługi. Choć wiele salonów oferuje także wypożyczenie samochodu z kierowcą, to warunkiem absolutnie niezbędnym do skorzystania z usługi jest posiadanie ważnego prawa jazdy. Wymagania odnośnie ważności posiadanego dokumentu są regulowane oddzielnie w każdej firmie, zazwyczaj jednak kierowca musi posiadać prawo jazdy przynajmniej rok – jest to dla firmy swego rodzaju polisa ubezpieczeniowa, dzięki której wypożyczalnia ma większą pewność, że podczas korzystania z usługi nie nastąpi wypadek.
Drugim dokumentem, bez którego nie będzie możliwe wypożyczenie samochodu, jest dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem. I choć oficjalnie prawo jazdy zastępować może dowód czy paszport, wiele wypożyczalni wymaga od klientów obydwu dokumentów.
Jeśli spełniasz powyższe warunki, możesz śmiało skorzystać z usług wypożyczalni. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku prowadzenia firmy – jeśli planujesz wypożyczyć auto w celach służbowych, wypożyczalnia będzie potrzebować także takich dokumentów jak REGON, NIP czy odpis z KRS.

Kto może wypożyczyć samochód?

Wypożyczalnie samochodów dostępne są dla każdego, obowiązuje jednak kryterium wiekowe. Choć w Polsce, aby uzyskać prawo jazdy, trzeba mieć skończone 18 lat, większość wypożyczalni oferuje samochody tylko osobom, które ukończyły 21 rok życia. Najczęściej jest to związane właśnie ze stażem w prowadzeniu pojazdów. Warto jednak pamiętać, że każda wypożyczalnia samochodów ma swoje zasady i warto dokładnie sprawdzić, jakimi kryteriami się kieruje.
Oczywistym warunkiem przy wypożyczeniu samochodu jest trzeźwość – wypożyczalnia w żadnym wypadku nie wynajmie samochodu osobie pod wpływem alkoholu. Nieco odmienne zasady obowiązują jednak w przypadku wynajęcia auta z kierowcą, taka opcja jest jednak ustalana w każdej wypożyczalni indywidualnie.

Co w przypadku stłuczki samochodu z wypożyczalni?

Samochód, który wypożyczamy na godziny lub dni, jest na ten czas pod naszą opieką i teoretycznie powinniśmy zwrócić go do salonu w takim samym stanie, w jakim go dostaliśmy. Wiadomo jednak, że wypadki się zdarzają. Jeśli stłuczka będzie poważna, musimy przygotować się na spore koszty, jednak w przypadku małych kolizji, sprawę powinno załatwić wykupione osobno ubezpieczenie. Warto jednak dokładnie czytać, co jest w umowie, żeby mieć świadomość, co ewentualnie będzie finansowane, a co nie. Jeśli natomiast chodzi o wszelkie mandaty, czy opłaty parkingowe, są one w stu procentach po stronie wypożyczającego auto.