Na czym polega i jak wygląda terapia uzależnień?

Uzależnienie to zachowania lub czynności, z którymi nie potrafimy sobie poradzić ani nad nimi zapanować. Często wpływają destrukcyjnie na nasze życie, zdrowie i relacje z ludźmi, jak na przykład alkoholizm, hazard czy pracoholizm. Sposobem na wyleczenie się jest terapia uzależnień. Na czym polega i jak wygląda proces wychodzenia z uzależnienia?
Jak postrzegane jest uzależnienie?
Problem uzależnień kojarzony jest z osobami spożywającymi nadmierne ilości alkoholu i zażywającymi narkotyki. Jednak lista uzależnień jest o wiele dłuższa. Uzależnieni są społecznie stygmatyzowani, a wiele osób uważa, że nałóg jest ich wyborem i decyzją, z której w każdej chwili można się wycofać. Oczywiście nie jest to prawda. Uzależnienie jest chorobą i wymaga leczenia.
To, co jest pocieszające to fakt, że coraz częściej mówimy o problemie uzależnień. Przestajemy go ukrywać przed znajomymi i szukamy pomocy dla osób chorych. Problem ten przestaje być tematem wstydliwym. Coraz rzadziej też mamy obawy, aby mówić, że potrzebna nam jest terapia uzależnień lub że ją odbyliśmy. Jednak nie każdy jeszcze wie, jak ona wygląda. Co trzeba o niej wiedzieć?
Jak wygląda terapia uzależnień?
Przebieg terapii i jej forma zależą od rodzaju nałogu. W niektórych przypadkach uczymy się żyć bez źródła naszego uzależnienia (np. odstawiamy alkohol) a w innych — jak je kontrolować (np. korzystanie z telefonu czy gier komputerowych). Terapia uzależnień może z kolei odbywać się w formie regularnych spotkań z terapeutą, dziennego pobytu w placówce lub w trybie zamkniętym.
Niekiedy, oprócz spotkań z terapeutą lub z grupą terapeutyczną, wdrażane są środki farmakologiczne. Jednak całość terapii opiera się przede wszystkim na uczeniu się nowych, korzystnych zachowań i postaw oraz uczęszczania na spotkania z psychologiem. Do tego dochodzi psychoedukacja, liczne treningi umiejętności oraz nauka szukania rozwiązań problemów.
Na czym polega terapia uzależnień?
Jej nadrzędnym celem jest zmiana sposobu myślenia u pacjenta. Chodzi o wpłynięcie na jego psychikę i przeprogramowanie złych zachowań na dobre. Chory musi zrozumieć swoje uzależnienie, zdać sobie z niego sprawę oraz dostrzec konsekwencje, jakie jego choroba wywiera na otoczeniu. A także jak bardzo niszczy życie i prowadzi do jego całkowitej destrukcji.
Na terapii chory musi sobie to uświadomić. Dopiero wtedy można rozpocząć naukę zmiany sposobu myślenia, a także radzenia sobie z emocjami i uczuciami. Ważne jest także wypracowanie zaangażowania u takiej osoby. Oczywiście chory musi mieć odpowiednie wsparcie najbliższych, którzy najczęściej sami przekonują osobę uzależnioną do podjęcia leczenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o terapii uzależnień — zapraszamy na https://StrefaMysli.pl
Czy na uzależnienie są leki?
Terapia uzależnień ma na celu przede wszystkim wypracowanie nowych schematów myślenia i radzenia sobie z problemami. Na to niestety nie ma cudownego leku. To proces, który każdy musi przepracować sam wraz z terapeutą. To szereg terapii behawioralnych, poznawczych, które pomagają osiągnąć ten cel.
Leki z kolei mogą zadziałać wspomagająco. Na przykład leczyć depresję, lęki, wywołać wstręt do alkoholu, pomóc się wysypiać, regenerować czy redukować skutki odstawienia używek. Są więc potrzebne, aby przygotować organizm fizycznie do wprowadzenia zmian w myśleniu i sposobie postrzegania otaczającego świata.
Państwowo czy prywatnie?
Terapia uzależnień finansowana jest przez NFZ. Korzystać z niej mogą osoby, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Oprócz tego istnieje możliwość skorzystania z prywatnych klinik i ośrodków, które także udzielą fachowej pomocy. W tych drugich, leczenie można podjąć niemalże natychmiast. W państwowych niestety obowiązuje dłuższa kolejka.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski