Historia Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Dzielnica Wilanów wszystkim kojarzy się z prestiżem i elegancją. Nic dziwnego! W końcu to właśnie na jej terenie znajduje się jeden z najważniejszych zabytków Warszawy. Mowa oczywiście o Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Poznajcie jego fascynującą historię!

Dzieje Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie

W czasie zwiedzania Pałacu w Wilanowie można poczuć się jakby odbyło się podróż w czasie. Na szczęście budynek nie podzielił losu innych części stolicy i nie ucierpiał w czasie II wojny światowej. Dzięki temu turyści mogą oglądać Pałac, który stoi tu nieprzerwanie od 300 lat. Wszystkie oryginalne kunsztowne dekoracje we wnętrzach zachowały się do obecnych czasów. Jak jednak wyglądała jego historia?

Jan III Sobieski nabył posiadłość Milanów w 1677 roku, gdzie postanowił urządzić letnią rezydencję. Za projekt pałacu odpowiadał Augustyn Locci Młodszy. Początkowo zbudowano niewielki dwór, ale latach 80 XVII wieku rozpoczęto jego rozbudowę, którą kontynuowano do śmierci króla w 1696 roku. W tym czasie rezydencja składa się z korpusu głównego z galeriami ogrodowymi i wieżami, poprzedzonego dwudzielnym dziedzińcem.

Kolejna właścicielka Wilanowa, czyli Elżbieta Sieniawska, odpowiada za powstanie skrzydeł bocznych pałacu. Zostały one wybudowane w latach 1720-1729 według projektu Giovanniego Spazzia. Sieniawska postawiła nawiązać do istniejącej architektury i planów z epoki Jana III. Dzięki temu architektura pałacu stanowi harmonijną całość.

Kolejna właścicielka Izabela Lubomirska poleciła Szymonowi Bogumiłowi Zugowi, żeby zaprojektował teren wokół dziedzińca. Wówczas powstały trzy budynki wolnostojące w stylu wczesnego klasycyzmu - Kordegarda i Kuchnia oraz przylegającą do pałacu Łazienka. W następnych latach pałac przechodził niewielkie modernizacje, a XIX wieku przebudowano północną elewację północnego skrzydła. W tym czasie dodano dekoracje przedstawiające wszystkich właścicieli Wilanowa.

Ciekawostki

Pałac w Wilanowie bywa nazywany "polskim Wersalem". Jednak pierwotnie miał był przeciwieństwem paryskiej rezydencji. Początkowo był to skromny, ziemiański dwór z narożnymi alkierzami. Dopiero po rozbudowie w latach 1684-1697 zyskał wygląd pałacu.

Po śmierci króla Jana III Sobieskiego rozpoczęła się kłótnia o majątek. Doszło do zaciekłych sporów rodzinnych pomiędzy żoną zmarłego i dwoma synami, które kompromitowały całą rodzinę królewską. Ta sytuacja mogła mieć również wpływ na losy Polski. Skompromitowany syn Jana III Sobieskiego Jakub przegrał wybory elekcyjne z Augustem II.

Wilanów nie ucierpiał w czasie II wojny światowej, ale na jego terenie stacjonowały wojska okupacyjne. Planowano przebudowę pałacu na kasyno oficerskie, a pod koniec wojny – całkowite zniszczenie rezydencji. Na szczęście ich pomysły nie zostały zrealizowane.

Pałac w Wilanowie dzisiaj

Nie da się ukryć, że pałac nadal wzbudza ogromne zainteresowanie, a dzielnica Wilanów może być z niego dumna. Po drugiej wojnie światowej przeszedł on w ręce państwa i w 1962 roku został otwarty dla publiczności. Jego popularność wśród turystów staje się coraz większa i nie odstrasza ich duża odległość od centrum. Zgodnie z danymi przedstawionymi na oficjalnej stronie muzeum w Wilanowie sam Pałac w 2019 roku odwiedziło 253 689 osób, a 10 lat zwiedzających było 100 tys. mniej. Dużą popularnością cieszy się również Królewski Ogród Światła organizowany w zimie. W sezonie 2019/2020 liczba odwiedzających wynosiła 371 733.