Na elewacji budynku przy ulicy Królowej Jadwigi pojawił się miernik jakości powietrza i wyświetlacz, który służy uczniom, nauczycielom i okolicznym mieszkańcom.
Na budynku szkoły przy ulicy Królowej Jadwigi pojawił się miernik jakości powietrza i wyświetlacz, który służy uczniom, nauczycielom i okolicznym mieszkańcom. Nie jest to jedyny efekt udziału Szkoły Podstawowej nr 7 w ogólnopolskim programie pn. Edukacyjna Sieć Antysmogowa. To projekt informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, który przygotowuje nauczycieli do pracy z uczniami w zakresie edukacji o smogu.
Cofnij

Na czym polega ten projekt?

Szkoły biorące udział w projekcie ESA zostały wyposażone w mierniki służące do oznaczania jakości powietrza. Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności. Uczniowie, wykorzystując dane archiwalne, mogą wykonywać pod kierunkiem nauczycieli własne badania i analizy w korelacji z czynnikami atmosferycznymi.

W grudniu 2020 roku w ZSP nr 3 odbyło się wstępne szkolenie nauczycieli, którzy zostali koordynatorami programu. Otrzymali oni instrukcje od ekspertów i praktyków zajmujących się problematyką smogu i przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza jak w praktyce wdrażać program. Zamontowano też mierniki. Na budynku szkoły zainstalowano wyświetlacz LED podający aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.

Po feriach wszystkie dzieci z klas I – III oraz te starsze zostaną zapoznane z potrzebnymi informacjami na temat programu. Nauczyciele liczą na to, że uczniowie będą edukować dorosłych, którzy nierzadko dają zły przykład paląc w piecach plastikiem. - Osobiście uważam, że projekt jest wart uwagi. To niezmiernie ważne, by podnosić świadomość młodego pokolenia – mówi wicedyrektor szkoły Ewa Kaczorek. W przyszłości edukowani będą też rodzice. Na stronie www.sp7.legionowo.pl codziennie można obejrzeć aktualne pomiary i dostosować swoją aktywność na świeżym powietrzu.

- Celem projektu jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Szkoły – jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze – są właściwym miejscem, w którym tę wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów mających wpływ na jakość życia – czytamy na stronie opisującej cały projekt. Do tej pory w projekcie wzięło udział 92 420 uczniów i 56 876 dorosłych. Przeszkolono 3 093 nauczycieli.

W ramach projektu ESA w szkołach instalowane są mierniki jakości powietrza. W zależności od wybranej konfiguracji oznaczana jest jakość powietrza wewnątrz oraz na zewnątrz budynku szkoły. Mierzone są w trybie ciągłym następujące parametry:

  • stężenie pyłu PM2,5 wewnątrz szkoły;
  • stężenie pyłu PM10 wewnątrz szkoły;
  • stężenie pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły;
  • stężenie pyłu PM10 na zewnątrz szkoły;
  • temperatura powietrza na zewnątrz szkoły;
  • ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szkoły;
  • wilgotność powietrza na zewnątrz szkoły.

Grafonotatka, poznaj swojego wroga. Na grafice są pytania i odpowiedzi na pytanie skąd się bierze smog?

W ramach kampanii informacyjnej będziemy starali się zainteresować tematem jak największą liczbę osób: uczniów, rodziców, nauczycieli, mieszkańców Legionowa. M.in. będziemy publikować cykliczne grafonotki informacyjne (notatki wizualne) na temat smogu i sposobów walki ze smogiem. Będziemy to robić poprzez stronę internetową szkoły, media społecznościowe oraz także w czasie lekcji. - Monika Stasiuk, nauczyciel geografii i koordynator programu antysmogowego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 3 w Legionowie