Policja Legionowo: WYSTAWA PLENEROWA POLICJA KOBIECA W POLSCE” W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

3 min czytania

Komenda Głowna Policji Biuro Edukacji Historycznej Muzeum Policji z okazji 95. rocznicy powołania Policji Kobiecej przygotowało wystawę poświęconą historii początku służby kobiet w formacjach bezpieczeństwa w okresie II Rzeczypospolitej. Od dziś ekspozycję można oglądać na ogrodzeniu Łazienek Królewskich wzdłuż ul. Agrykola od strony alei Tomasza Hopfera.

Wystawa ma wymiar symboliczny odwołuje się do wydarzeń, postaci, ale też pojęć i symboli, nierozerwalnie związanych z historią powstania i rozwoju Policji Kobiecej w Polsce w latach 1925-1939 charakteryzując ten proces w sposób szczególnie pełny i wyrazisty. Poszczególne elementy wystawy odwołują siędo genezy utworzenia Policji Kobiecej w Polsce, do problematyki jej powstania i kilkunastu lat jej funkcjonowania w strukturach policji Państwowej. Informują odbiorców o głównych zadaniach tej służby a mianowicie o walce z prostytucją oraz wszystkimi przestępstwami z niej wynikającymi, o zwalczaniu przestępczości przeciwko kobietom i dzieciom oraz przeciwdziałaniu wzrostowi przestępstw popełnianych przez kobiety i dzieci. Spośród wszystkich obowiązków i zadań, to właśnie te obszary były najbardziej odpowiednie dla policji kobiecej, gdyż dawały możliwość wprowadzenia i rozwoju działań profilaktycznych, humanitarnych oraz socjalnych w największym stopniu.

Zamiarem autorów jest przedstawienie mieszkańcom Warszawy i odwiedzającym stolicę gościom, niekiedy prawie nieznanego ale ze wszech miar istotnego dla historii Policji Państwowej okresu międzywojennego aspektu służby kobiecej w formacjach bezpieczeństwa na ziemiach polskich od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa ukazuje miedzy innymi dualizm motywacji, którymi kierowano się powołując do życia Policję Kobiecą. Na decyzję o powołaniu kobiet do Policji Państwowej wpłynęły zarówno postanowienia Ligi Narodów i innych czynników międzynarodowych, ale przede wszystkim zadecydowała o tym pragmatyka służbowa, która zestawiając ze sobą ponure statystyki znacznej liczby przestępstw przeciwko kobietom i dzieciom,w konieczności utworzenia służby kobiecej w Policji Państwowej widziała niezbędne narzędzie do walki z patologiami społecznymi wywodzącymi się z prostytucji oraz handlu kobietami i dziećmi.

Słusznie uważano, że policjantki, dzięki swoim cechom osobistym oraz odpowiedniemu szkoleniu, będą w stanie wprowadzić nowe metody działania do jednostek policyjnych - bardziej ludzkie i oparte w większym stopniu na dobru społecznym - przez co staną się nieodzownym elementem wspomagającym starania w celu zakresie zapobiegania przestępczości, jak również rehabilitacji przestępców. Wynikało to z założenia, że funkcjonariuszki lepiej będą rozumiały naturę tych przestępstw, zatem efektywniej będą je zwalczać. Wydaje się, że wpływ na tę decyzję o utworzeniu nowej formacji miała również szeroka emancypacja życia społecznego, a służba w Policji Państwowej kobiet była tego najlepszym dowodem.

Decyzja ówczesnego rządu była poparta względami historycznymi. Należy przypomnieć, że kobiety ramię w ramię z mężczyznami walczyły z bronią w ręku o wolność swojego kraju w latach zaborów, pierwszej wojny światowej, a także w czasie wojny bolszewickiej, dając dowody wybitnego bohaterstwa oraz poczucia odpowiedzialności. W uznaniu ich zasług na polu walki o niepodległość, Marszałek Piłsudski nadał kobietom w pierwszych latach istnienia Niepodległej Polski równe prawa oraz obowiązki. Z tego właśnie powodu rekrutacja kobiet do służb porządkowych nie sprawiała żadnych trudności, stanowiła wręcz w pewnym sensie potwierdzenie pewności, że kobiety sprostają postawionym przed nimi zadaniom. Ukazana jest również na niej historia 14 lat tworzenia się kobiecego korpusu oraz jego sukcesy, gdyż zgodnie z ówczesną opinią międzynarodową nasze policjantki były uznawane za najlepsze na świecie. Doskonałym przykładem tego był artykuł w brytyjskiej Daily Express”, w którym nazwano komendantkę Policji Kobiecej podkom. Stanisławę Paleolog polską Joanną d’Arc”, podkreślając jej wkład w walkę z handlem ludźmi i wykorzystywaniem seksualnym kobiet.

Wystawą tą polska Policja nie tylko upamiętnia rok jubileuszu 95. rocznicy powołania Policji Kobiecej ale przede wszystkim kieruje szczególne wyrazy uznania dla wszystkich Pań funkcjonariuszek i pracownic cywilnych Policji. Mamy nadzieję, że przygotowana wystawa urozmaici i uatrakcyjni spacery po Łazienkach Królewskich, a przy okazji przybliży nostalgiczny czas Polski okresu międzywojennego. Najserdeczniej zapraszamy do zwiedzania ekspozycji!

Komenda Powiatowa Policji w Legionowie,

policja.pl/pol/aktualnosci/190587,Wystawa-plenerowa-Policja-kobieca-w-Polsce-w-Lazienkach-Krolewskich.html

Autor: krystian