Przemierz Powiatowy Szlak Polski Walczącej i zdobądź wyjątkowe odznaki
Odkryj niezwykłe ślady historii na Powiatowym Szlaku Polski Walczącej i zdobądź wyjątkową odznakę! Przemierzając malownicze trasy, poznasz bohaterów, którzy walczyli o wolność naszego regionu, a każdy krok przybliży Cię do fascynujących miejsc pełnych patriotycznej pamięci.

Powiat legionowski zaprasza na szlak pełen bohaterskich opowieści

Wielu mieszkańców już podjęło wyzwanie i przemierzyło oznaczone kolorami – zielonym, czarnym oraz czerwonym – trasy Powiatowego Szlaku Polski Walczącej. Panowie Grzegorz i Włodzimierz zdobyli wszystkie trzy dostępne odznaki: brązową, srebrną i złotą, pokazując, że historia regionu jest wciąż żywa i inspirująca. Zachęcamy każdego do wyruszenia na piesze lub rowerowe wyprawy, które prowadzą przez miejsca niosące świadectwo walki o niepodległość w XX wieku.

Szlak obejmuje punkty pamięci związane z Powstaniem Warszawskim, działalnością Szarych Szeregów oraz wydarzeniami z września 1939 roku. To doskonała okazja, by poczuć ducha przeszłości i lepiej zrozumieć losy lokalnych bohaterów.

Izabelin i okolice kryją tajemnice lotniczych misji i bohaterskich żołnierzy

Na łąkach izabelińskich przy ulicy Wrzosowej znajduje się miejsce znane jako zrzutowisko „Koc1”. To tutaj alianckie samoloty zrzucały broń, a także lądowali Cichociemni – elitarni żołnierze Armii Krajowej szkoleni do działań specjalnych. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika i tablicy pamiątkowej 26 kwietnia 2025 roku uczczono pamięć siedmiu żołnierzy biorących udział w operacjach lotniczych „Neon 6” i „Weller 1”:

  • por. Jarosław Poliszuk „Arab”, por. Ryszard Zyga „Lelum”, ppor. Zdzisław Peszke „Kaszmir”
  • ppłk Felicjan Majorkiewicz „Iron”, kpt. Zygmunt Gromnicki „Gula”, por. Edward Kowalik „Ciupuś”, st. sierż. Albin Łakomy „Twornik”

Zabezpieczeniem tych operacji zajmował się 3. batalion AK dowodzony przez porucznika Bronisława Tokaja ps. „Bogdan”. To miejsce to prawdziwy symbol odwagi i poświęcenia w walce o wolność.

Historia regionu widoczna w ruinach pałacu i dawnych lotniskach

Ruiny Pałacu Poniatowskich w Górze przypominają o czasach sprzed ponad dwóch wieków. Zbudowany około 1780 roku obiekt był świadkiem ważnych reform społecznych oraz zmian własnościowych, a później niestety ucierpiał podczas licznych konfliktów zbrojnych oraz powojennej dewastacji.

Z kolei polowe lotnisko w Poniatowie to miejsce szczególne dla miłośników historii wojskowości. We wrześniu 1939 roku piloci stacjonujący tutaj bronili Warszawy przed niemieckimi nalotami. Dowódca 123. Eskadry, kapitan pilot Mieczysław Olszewski, wraz z innymi załogami myśliwskimi i obserwacyjnymi, zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach obrony kraju.

Folwark Trzciany jako symbol patriotyzmu kilku pokoleń

Folwark Trzciany to miejsce pełne historycznych znaczeń – już od XIX wieku związane z ważnymi wydarzeniami narodowymi. W sierpniu 1920 roku przed Bitwą Warszawską kwaterowały tu oddziały Wojska Polskiego oraz doradcy z Misji Francuskiej, w tym słynny 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Na terenie folwarku stacjonowały również jednostki artylerii, żandarmerii oraz łączności.

Rodzina Grąbczewskich, związana z powstaniem styczniowym, pozostawiła tu swoje dziedzictwo, a jeden z jej potomków – kapitan Czesław Grombczewski „Jurand” – walczył w Armii Krajowej aż do swojej śmierci w 1944 roku. Folwark to nie tylko świadek historii, ale też hołd dla niezłomnego ducha patriotyzmu przekazywanego przez pokolenia.

Zapraszamy wszystkich do aktywnego odkrywania tych wyjątkowych miejsc i zdobywania odznak potwierdzających Waszą wiedzę i zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej ziemi!


Opierając się na: Powiat Legionowo