Hulajnogi elektryczne zyskują na popularności, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy to wiele osób decyduje się na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jednak korzystanie z tych nowoczesnych środków transportu wiąże się z odpowiedzialnością oraz przestrzeganiem przepisów, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno samych użytkowników, jak i pieszych.
Obowiązki kierowców hulajnóg elektrycznych
Wymagania dotyczące wieku i uprawnień
Przepisy dotyczące parkowania i konsekwencje łamania przepisów
Obowiązki kierowców hulajnóg elektrycznych
Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek poruszać się zgodnie z przepisami, które regulują ruch na drogach. Powinien korzystać z wyznaczonych dróg dla rowerów, poruszając się z maksymalną prędkością 20 km/h. W przypadku braku takich dróg, dozwolone jest korzystanie z jezdni, pod warunkiem, że ruch pojazdów odbywa się z prędkością nieprzekraczającą 30 km/h. W sytuacji, gdy nie ma innej możliwości, kierowca może poruszać się chodnikiem, jednak musi to robić z zachowaniem szczególnej ostrożności i ustępować pierwszeństwa pieszym.
Wymagania dotyczące wieku i uprawnień
Osoby w wieku od 10 do 18 lat, aby legalnie korzystać z hulajnogi elektrycznej, muszą posiadać uprawnienia podobne do tych wymaganych do kierowania rowerem. Obejmuje to posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dorośli, którzy ukończyli 18 lat, nie muszą spełniać tego wymogu. Warto jednak pamiętać, że dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą korzystać z hulajnogi na drogach publicznych, nawet pod opieką dorosłych – mogą poruszać się nimi jedynie w strefach zamieszkania.
Przepisy dotyczące parkowania i konsekwencje łamania przepisów
Prawidłowe parkowanie hulajnogi również jest regulowane przepisami. Użytkownik musi zostawić ją w wyznaczonym miejscu, a w przypadku jego braku, hulajnoga powinna być ustawiona jak najbliżej krawędzi chodnika, równolegle do niego, nie utrudniając ruchu pieszym. Naruszenie tych zasad może skutkować usunięciem hulajnogi na koszt właściciela. Co więcej, Kodeks wykroczeń przewiduje różne kary za łamanie przepisów, takie jak mandat za korzystanie z telefonu podczas jazdy czy przewożenie innych osób. Warto więc pamiętać o odpowiedzialności, jaka spoczywa na użytkownikach hulajnóg elektrycznych, aby nie tylko dbać o własne bezpieczeństwo, ale również o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.
Opierając się na: Urząd Miasta Legionowo