Jak grać lepiej w szachy? Jak często i gdzie trenować szachy w Legionowie?

Szachy to piękny sport, który zyskuje coraz więcej zwolenników w każdym wieku. Warto wiedzieć, o czym należy pamiętać, aby stawać się coraz to lepszym szachistą, a także jak często i gdzie trenować szachy w Legionowie, by móc rozgrywać doskonalsze partie. Trzeba pamiętać, że gra ta pozwala na ciągły rozwój, dlatego warto starać się wciąż poprawiać swoje umiejętności.

Jak często i gdzie trenować szachy w Legionowie?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jak często grać w szachy, by wciąż poprawiać swój poziom. Wynika to z faktu, że wskazane jest rozgrywanie partii zawsze, gdy tylko ma się na to czas oraz możliwości. Bez powtarzania oraz trenowania nie ma się szans na sukces w żadnej dziedzinie, także w szachach. Dobrym miejscem do praktyki gry może być klub szachowy w Legionowie LEGION, który znajduje się przy ul. Parkowej 27. Spotkać można tam entuzjastów oraz pasjonatów tego sportu, którzy chętnie dzielą się wiedzą oraz umiejętnościami. Przydatne może być także rozgrywanie partii z komputerem, ponieważ szacuje się, że arcymistrz potrzebuje od 5.000 do 30.000 godzin treningu, by jego umiejętności były na światowym poziomie.

O czym pamiętać, aby stawać się coraz lepszym szachistą?

Aby rozwijać swoje umiejętności w szachach, bardzo ważne jest poznanie podstawowych, prawidłowych zasad gry. Bez tego ani rusz! Na początku swojej drogi w tym sporcie warto skorzystać z pomocy doświadczonych szachistów, którzy przekażą wartościową merytoryczną wiedzę oraz odpowiedzą na wszelkie pytania. Dobrze sprawdzą się do tego trenerzy szachów, których można znaleźć we wspomnianym wcześniej klubie. Podczas nauki i rozwijania umiejętności bardzo ważna jest analiza swoich partii — doskonałą nauką jest ta na własnych błędach oraz popełnianych przez przeciwników. Dobrze jest zapamiętywać, czego należy wystrzegać się, grając w szachy.

Oprócz regularnych rozgrywek warto także:

  • rozwiązywać zadania szachowe,
  • ćwiczyć podstawowe końcówki,
  • poznać motywy taktyczne,
  • uczyć się roszad — ich brak na początku nauki nie sprawia kłopotów, jednak na pewnym poziomie zaawansowania ich wykonywanie jest konieczne.

Jakich błędów należy wystrzegać się, chcąc osiągnąć sukces w szachach?

Wiele osób chcących poprawić umiejętności szachowe popełnia błędy, przez które dojście do poziomu mistrzowskiego będzie zdecydowanie trudniejsze i bardziej czasochłonne. Do najczęściej popularnych uchybień zalicza się m.in. zapamiętywanie sekwencji w debiutach (konieczna jest jedynie znajomość zasad prawidłowego, efektywnego debitu szachowego), a także skupianie się jedynie na własnym ruchu, negatywnie nastawienie podczas gry z osobami o wyższym rankingu, większych umiejętnościach. Warto pamiętać, że w szachach nie ma miejsca na przypadkowe ruchy, posunięcia — każde z nich powinno być dobrze przemyślane i zaplanowane. Nie należy jednak zbyt długo zastanawiać się nad jednym ruchem, bo czas na turniejach jest ograniczony. Typowym błędem jest także za wczesne atakowanie przeciwnika i „podstawianie się” do zbicia.