Rolety zewnętrze charakteryzują się szeregiem właściwości, które znacząco podnoszą standard użytkowanego pomieszczenia. Latem chronią nas przed nadmiarem słońca i przegrzewaniem się pokoju, zimą natomiast spowalniają proces wydostawania się ciepła z budynku. Stanowią również warstwę ochronną przed nadmiernym hałasem, co bardzo skutecznie wycisza pomieszczenie. Rolety wyższej jakości zabezpieczają również dom przed niepożądanymi gośćmi w postaci włamywaczy. O ich zakupie warto pomyśleć już na samym początku planowania budowy domu. Rolety zewnętrzne uwzględnione bowiem w procesie tworzenia projektu naszego miejsca na ziemi zaoszędzą nam wiele czasu na czynnościach, które musielibyśmy wykonać podczas remontu i montowania ich do już gotowego budynku. Ze względu na różnorodność i szereg różnych unikalnych cech oraz zastosowań dostępnych na dzisiejszym rynku rolet, warto dobrze zastanowić się, zanim wybierzemy konkretny rodzaj i model. Może się bowiem okazać, że żaluzje, które w jednym przypadku będą pasować idealnie, w drugim będą wykorzystywać jedynie ułamek swojego potencjału. A ten, dzięki technologicznym rozwiązaniom i innowacyjnym rozwiązaniom zastosowanych w procesie produkcji rolet antywłamaniowych, jest naprawdę spory. Bardzo ważnym jest również, by pamiętać, że w ich przypadku montaż należy zlecić fachowcom, którzy zastosują odpowiednie rozwiązania zapobiegające nieprawidłowemu funkcjonowaniu oraz eksploatacji rolety oraz ich otoczenia.

Co dają rolety zewnętrzne?

Choć napomknęliśmy o tym już w pierwszym akapicie artykułu, pewne punktu ówczesnej listy zalet wymagają rozwinięcia i wyjaśnienia. Pierwszym z nich jest kwestia ochrony pomieszczenia przed słońcem oraz przegrzewaniem się. Wynika to z faktu, że zwykłe okno przepuszcza zazwyczaj około 80% promieni słonecznych, co często kończy się upałem panującym wewnątrz. Rolety zapobiegają takiemu stanowi rzeczy, dzięki czemu w wyjątkowo gorące dni możemy cieszyć się przyjemnym chłodem i cieniem panującym pośród naszych przysłowiowych „czterech ścian”. Kolejną zaletą, która zasługuje na wyróżnienie i rozwinięcie, jest zmniejszanie utraty energii (ciepła) podczas zimy. Przez okna wydostaje się około 15-25% ciepła z budynku. Rolety zewnętrzne opóźniają ten proces dzięki dodatkowej warstwie izolacyjnej, którą stanowi poduszka powietrzna tworząca się między oknem a pancerzem rolety.Pozwala to obniżyć koszty ogrzewania o nawet 30%, co stanowić może dużą oszczędność pieniędzy. Dwie ostatnie najważniejsze zalety rolet zewnętrznych to funkcja antywłamaniowa oraz obniżenie poziomu hałasu dobiegającego do pomieszczenia z zewnątrz. Nowoczesne żaluje zamontowane za oknami bardzo często podnoszą również standard estetyczny budynku dzięki angażowaniu w proces produkcji doświadczonych projektantów.Poznaj kilka powodów, dla których warto zainteresować się roletami zewnętrznymi

Jak wybierać rolety zewnętrzne?

By móc słusznie ocenić, który rodzaj rolet zewnętrznych (naokienne, podtynkowe, natynkowe lub RKS) będzie odpowiedni dla nas, należy uwzględnić kilka czynników. Pominięcie choć jednego z nich może skutkować wyborem złych zasłon, które nie spełnią naszych oczekiwań. Te stanowią natomiast punkt wyjściowy dla dalszych rozważań – czego chcemy? Jeżeli, na przykład, zależy nam na roletach antywłamaniowych, warto pomyśleć o zasłonach elektrycznych posiadających nowoczesną blokadę chroniącą przed niepożądanymi gośćmi. Kolejnymi ważnymi zagadnieniami są:

  • remont czy budowa?
  • stan budynku – na przykład to, czy jest on otynkowany, czy nie
  • specyfikacja pomieszczenia, przed którym umieszczone będą zasłony

Nie należy dodatkowo zapominać o fachowym montażu, który w przypadku rolet zewnętrznych jest szczególnie ważny! Bardzo łatwo pominąć pewien ważny aspekt, który dla laika może wydawać się bez znaczenia, natomiast w rzeczywistości zaważy on na uszkodzeniu otoczenia okna lub samych zasłon.